Volite da putujete, ali nikada nemate dovoljno novca da posetite destinacije koje vas interesuju.
Jeftinije solucije za putovanja uvek postoje, a evo na šta treba da obratite pažnju ako želite da organizujete sebi povoljnu avanturu u inostranstvu.
Povoljan prevoz nađite preko interneta
Čuli ste da se mogu naći jeftine avio karte, ali kako doći do njih ?
Umesto što gubite vreme na skrolovanje po društvenim mrežama i Jutjub, iskoristite internet na mnogo bolji način.
Evo gde da tražite:

Na sajtovima avio kompanija možete pratiti cene letova za destinacije koje vas interesuju. Karte pokušajte da nabavite dva, tri meseca unapred, biće vam mnogo jeftinije. Iz Niša ima mnogo povoljnih letova preko kompanija kao što su Wizz air, Ryanair, Swiss, itd.
I Beogradski aerodrom ponekad nudi brojne pogodnosti, ali najbolje je tražiti direktno na sajtu avio kompanije.
Ako vas mrzi da listate sajtove, i da skakućete od avio kompanije do avio kompanije, posetite platformu Skyscanner, koja će vam izbaciti ponude od nekoliko avio prevoznika. Dakle ovo je jedinsveni pretraživač za avio prevoz.
Ne brzajte sa rezervacijama, već strpljivo čekajte. Povoljne povratne karte se mogu naći za manje od 50 evra. To je mnogo jeftinije nego da idete kolima, gde se podrazumevaju troškovi goriva, putarine, međunarodne dozvole, zeleni karton, itd.
Jeftinije je i od autobusa. Imajte u vidu da busevi putuju deset puta duže, plaćate toalet, plaćate da ručate, večerate, kafu da se okrepite, vodu, itd. Avionom stižete u evropske gradove za dva, tri sata, dodatni troškovi su nepotrebni, osim ako niste toliko ješni da morate da klopate svaki čas.
Predlažemo da vaše prve destinacije budu evropski gradovi kao što su Prag, Amsterdam, nemački gradovi, Beč, Švajcarska i slično. Za ove destinacije se mogu naći karte i za 15, 20 evra. To je jeftinije nego da odete autobusom od Niša do Beograda.

Gde naći jeftin smeštaj?
Sada kada ste obezbedili sebi kartu, potrebno je naći smeštaj.
U ovom slučaju zaobiđite hotele, ako nemate neki veći novac. Postoji bolja solucija koja se zove Airbnb. Udobno je kao hotel, a mnogo jeftinije.
Radi se o platformi preko koje ljudi širom sveta izdaju svoje stanove turistima ili ljudima koji u njihov grad dolaze poslovno. Veoma je jednostavna za korišćenje, ukucajte samo gde idete, koliko novca imate na raspolaganju, itd, Airbnb vam izbacuje smeštaj prema parametrima koje ste uneli.
Zašto je Airbnb povoljniji od hotela: neko prosto ima suteren ili sobu viška i to želi da unovči. Ili odlazi iz grada na mesec dana, pa želi da zaradi novac tako što će izdati stan u pomenutom periodu. Dosta je jeftinije od hotela, a podjednako dobro.
Kada tražite smeštaj, ne zalećite se za prvu povoljnu cenu, već vodite računa gde se nalazi. Ne isplati vam se da budete mnogo daleko od svoje destinacije ili centra grada, pa da trošite novac na gradski prevoz.
I tokom pretrage smeštaja ne žurite, ako ste kupili kartu dva, tri meseca unapred. Strpljen – spašen. Pogledajte i recenzije smeštaja, odnosno pročitajte kako su stari gosti ocenili svoj boravak.

Šta poneti od prtljaga?
Ako ste raspoloženi da putujete individualno u sopstvenoj režiji, veliki prtljag će vas samo sputavati.
Kupite sebi dobar i komforan ranac i ponesite samo osnovno. Ne opterećujte se odećom, jer polovinu toga sigurno nećete obući.
Udobna obuća je spas, tako da će vam trebati dobre patike ili cipele. Jedan par, taj što vam je na nogama, je sasvim dovoljan.
Kako se hraniti?
Kada ogladnite, izbegavajte restorane na prometnim, turističkim mestima. Zavucite se u sporedne ulice, gledajte gde se hrane lokalci. U tim restoranima je hrana i bolja i povoljnija.
Brza hrana na ulicama je takođe povoljnija, pa ne mora ni svaki obrok da vam bude u restoranu.
Ako imate kuhinjicu na smeštaju, svratite u lokalni market na kraju dana i kupite nešto što možete sebi da spremite. Ako ništa drugo bar gotovu supicu.

Poslušajte savete iskusnih.
Na internetu postoji puno blogera – putopisaca koji su raspoloženi da svoje savete podele sa vama. Možda su oni već bili na mestu na koje bi ste vi išli, tako da možete pročitati njihova iskustva.
Zapratite ih na Instagramu, Tviteru, Jutjubu, Fejsbuku …
Ono što će vas i oni sigurno posavetovati jeste da izguglate low cost letove, a smeštaj potražite preko Airbnb platforme. Tako su i oni proputovali ceo svet.
U kom periodu putovati?
Ako putujete samo radi razgledanja, izbegavajte velike događaje u zemljama gde planirate da idete.
Na primer, ako je neko želeo da 2018. godine poseti Rusiju, sigurno nije bio lud da tamo ode za vreme Svetskog prvenstva u fudbalu, jer je sve bilo skuplje, nego je sačekao da Mundijal prođe.
Ako želite u Nemačku, nemojte ići tokom Oktobarfesta i sličnih manifestacija. Ako želite u Brazil izbegnite period kada je Karneval u Riju, itd.

Potražite dodatne popuste
Dodatni popusti su uvek mogući, iskoristite ih maksimalno. Na primer, ako postanete jedan od članova pojedinih avio kompanija, dobijate karticu koja će vam obezbediti određene popuste. Ako ubodete neku dobru ponudu, dobićete priliku i da ponesete dodatni prtljag ili da ručate u avionu što se inače dodatno naplaćuje.
I Airbnb nudi bonuse, ako pozovete svoje prijatelje da se priključe ovoj platformi, dobićete određeni popust na smeštaj.
Ako već koristite Airbnb platformu, preko ovog linka pozovete prijatelje da naprave svoj profil. Kada se vrate sa svog prvog putovanja na kojem su smeštaj rezervisali preko Airbnb, vi ćete dobiti 20 dolara popusta na svojoj sledećoj rezervaciji.
Eto razloga viša zašto bi trebalo izbegavati hotele i hostele, a koristiti ovu korisnu platformu.
Leave a Reply